Adresimiz : Sakarkaya Mevki Akhisar/Manisa Türkiye 0532 482 9099

info@msvstone.com

Diana Royal Mermer Nasıl Oluşur

Diana Royal Mermer Nasıl Oluşur?

Kireç taşının mermere dönüşümü genellikle yer kabuğunun geniş alanlarının bölgesel metamorfizmanın ısı ve basıncına maruz kaldığı yakınsak plaka sınırlarında meydana gelir.Bazı mermerler ayrıca sıcak bir magma gövdesi bitişik kireçtaşı veya dolostonu ısıttığında temas metamorfizması ile oluşur.Bu süreç aynı zamanda yakınsak plaka sınırlarında da meydana gelir.

Metamorfizmadan önce, kireçtaşındaki kalsit genellikle taşlanmış fosil malzeme ve biyolojik kalıntı formundadır.Metamorfizma sırasında bu kalsit yeniden kristalleşir ve kayanın dokusu değişir.Kireçtaşından mermere dönüşümün ilk aşamalarında kayadaki kalsit kristalleri çok küçüktür.Yeni kırılmış bir el örneğinde, kaya ışıkta çalındığında minik bölünme yüzlerinden yansıyan şekerli bir ışık parıltısı olarak tanınabilirler.

Metamorfizma ilerledikçe, kristaller büyür ve kalsitin birbirine kenetlenen kristalleri olarak kolayca tanınabilir hale gelir.Yeniden kristalleşme, kalkerin orijinal fosillerini ve tortul yapılarını gizler.Ayrıca, normalde yakınsak bir plaka sınırının yönlendirilmiş basıncıyla değiştirilen kayalarda bulunan yapraklanma oluşturmadan da oluşur.

Yeniden kristalleşme, kireçtaşı ve mermer arasındaki ayrımı belirleyen şeydir.Düşük düzeyde metamorfizmaya maruz kalan mermer çok küçük kalsit kristallerine sahip olacaktır.Kristaller genellikle boyut olarak büyür ve metamorfizma seviyesi ilerledikçe.

Mermerin içindeki kil mineralleri, metamorfizma seviyesi arttıkça mikalara ve daha karmaşık silikat yapılara dönüşecektir.Bazıları,yakut ve safirin minerali olan korindon gibi değerli taş minerallerinin oluşumuna katkıda bulunabilir.

Diana Royal Mermerin Fiziksel Özellikleri ve Kullanım Alanları

Mermer, yüzlerce fit kalınlığında ve coğrafi olarak geniş olabilen büyük tortularda bulunur.Bu, yılda milyonlarca ton üreten bazı madenler ve taş ocakları ile büyük ölçekte ekonomik olarak çıkarılmasına izin verir.

Çoğu mermer yakırma taş yada boyut taşı olarak yapılır.Kırma taş, otoyollarda, demiryolu yataklarında, bina temellerinde ve diğer inşaat türlerinde bir agrega olarak kullanılır.

Ebat taşı, mermerin belirli ebatlarda parçalara kesilmesiyle üretilir.Bunlar anıtlarda, binalarda, heykellerde, kaldırımlarda ve diğer projelerde kullanılır.Mermerin birçok kullanım türünde fotoğraflarını ve açıklamalarını içeren “mermerin kullanımları”ile ilgili bir yazımız var.

Renk: Mermer genellikle açık renkli bir kayadır.Çok az safsızlık içeren bir kireçtaşından oluşturulduğunda beyaz renkte olacaktır.Kil mineralleri, demir oksitler veya bitümlü malzeme gibi safsızlıklar içeren mermer mavimsi, gri, pembe, sarı veya siyah renkte olabilir.

Parlak beyaz renkli, son derece yüksek saflıkta mermer çok kullanışlıdır.Çoğunlukla çıkarılır, bir toz haline getirilir ve ardından mümkün olduğu kadar çok kirliliği gidermek için işlenir.Ortaya çıkan ürüne “mezgit” adı verilir.Bu toz boya, badana, macun, plastik, harç, kozmetik, kağıt ve diğer imal edilmiş ürünlerde renklendirici ve dolgu maddesi olarak kullanılır.

Asit Reaksiyonu:Kalsiyum karbonattan oluşan mermer, birçok asitle temas halinde reaksiyona girerek asidi nötralize eder.En etkili asit nötrleştirme malzemelerinden biridir.Mermer genellikle ezilir ve akarsularda, göllerde ve topraklarda asit nötralizasyonu için kullanılır.

Kimya endüstrisinde de asit nötralizasyonu için kullanılır.”Tums” gibi farmasötik antasit ilaçlar, bazen toz mermerden yapılan kalsiyum karbonat içerir.Bu ilaçlar, asit reflüsü veya asit hazımsızlığı olan kişiler için faydalıdır.Toz mermer, diğer haplarda inert dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır.

Sertlik:Kalsitten oluşan mermer,Mohs sertlik ölçeğine göre üç sertliğe sahiptir.Sonuç olarak, mermerin oyulması kolaydır ve bu, onu heykel ve süs eşyalarının üretiminde kullanışlı kılar.Mermerin yarı saydamlığı, onu birçok heykel türü için özellikle çekici kılmaktadır.

Mermerin düşük sertliği ve çözünürlüğü, hayvan yemlerinde kalsiyum katkı maddesi olarak kullanılmasına izin verir.Kalsiyum katkı maddeleri özellikle süt inekleri ve yumurta üreten tavuklar için önemlidir.Banyo ve mutfak armatürlerinin fırçalanması için düşük sertlikte aşındırıcı olarak da kullanılır.

Cilayı Kabul Etme Yeteneği:Kademeli olarak daha ince aşındırıcılarla zımparalandıktan sonra, mermer yüksek parlaklıkta cilalanabilir.Bu, çekici mermer parçalarının kesilmesine, cilalanmasına ve yer karoları, mimari paneller, cephe taşı, pencere pervazları, merdiven basamakları, sütunlar ve diğer birçok dekoratif taş parçası olarak kullanılmasına izin verir.