Adresimiz : Sakarkaya Mevki Akhisar/Manisa Türkiye 0532 482 9099

info@msvstone.com

Silver Diana Mermer

Jeolojide, yüksek basınç ve sıcaklıkların etkisi altında karbonat kayaçların (kalker veya dolomit) metamorfizması sırasında oluşan kristalin-granüler bir mineraldir.İnşaat sektöründe “mermer” genellikle dayanıklı, cilalı kireçtaşı veya karbonat olmayan (örneğin silikat) kayalar anlamına gelir.Ancak gerçek, metamorfojenik mermer, tam olarak, bireysel kalsit kristalleri başkalarının pahasına büyütüldüğünde, temas veya bölgesel metamorfizmaya uğramış kireç taşıdır.Sonuç olarak kaya, taze bir kırılmada açıkça görülebilen granüler bir yapı kazanır.Aslında bu “gerçek” mermerin karakteristik özelliklerinden biridir. Silver Diana Mermer ancak kireç taşının tamamen yeniden kristalleşmesinden sonra elde edilebilir.İşlem tamamlanmadıysa, mermer bir kireçtaşı elde edilir.Dışa doğru, çeşitli fosillerin bileşimindeki varlığı ile ayırt edilebilir (gerçek mermerde bu son derece nadirdir ve yalnızca daha az ölçüde metamorfizma geçirmiş alanlarda).Özellikleri (gözeneklilik, yoğunluk, nem kapasitesi) ile mermer kireçtaşı sıradan mermere yakındır.

Mermer Çeşitleri

Saf ırk, kar beyazı rengine sahiptir ve oldukça nadirdir. Bu heykel sanatında kullanılan ince taneli bir taş türüdür.Kirliliklerin küçük bir yüzdesi bile taşın rengini önemli ölçüde etkiler ve gölge bir birikinti veya hatta bir blok içinde değişebilir. Doğada sarı, pembe, mavi, yeşilimsi, kırmızımsı ve hatta siyah tonları vardır.Renkli kayaçlar çok sayıda damar ile karakterizedir – bunlar doğal çimentolarla dolu çatlaklardır. Mermerin değeri genellikle rengine göre belirlenir:

 • Yontulmuş beyaz mermer.İnce taneli yapıya ve yüksek plastisiteye sahip homojen bir kayadır, bu tür taşların kesilmesi ve öğütülmesini kolaylaştırır.
 • Açık mavi (mavi)en değerli ırklardan biridir.Mermere mavi renk tonu, keman olarak da bilinen bir mineral olan mavi diyopside verilir.
 • Siyah- yüksek oranda bitümlü veya grafit safsızlıklar içerir.Nadir, pahalı, son derece etkili bir çeşittir.Mavi renk tonuna sahip kayalar, demir sülfür kapanımları içerir.
 • Bej- manganez ve limonit (kahverengi demir cevheri) kapanımları içerir.
 • Kırmızı, demir oksitlerle doymuş değerli bir çeşittir. Bileşimdeki safsızlıklar ne kadar fazlaysa renk o kadar zengin olur. Buna göre pembe mermer, daha düşük bir oksit yüzdesine sahiptir.
 • Kahverengi- bu gölge, bileşimde manganez ve demir karbonat bulunması nedeniyle elde edilir.
 • Yeşil- bu renk mermere klorit kapanımları ile verilir.

Silver Diana Mermer Özellikleri

Mermer güçlü, dayanıklı ve sıcaklığa dayanıklı bir taştır.Mekanik işlem sırasında malzeme orijinal yapısını korur: pul pul dökülmez, kırılmaz, iç çatlaklar oluşturmaz.Bu sayede mermerden enfes kısmalar ve heykeller yaratmak mümkün.Taş pratikte geçici değişikliklere maruz kalmaz ve orijinal görünümünü 150 yıl veya daha uzun süre koruyabilir. Burada açıklığa kavuşturulmalıdır ki, büyük endüstriyel şehirlerde dış mekan çalışmaları için mermer kullanımının tavsiye edilebilirliği ciddi şüphelidir.Gerçek şu ki, karbonat tipindeki tüm kayalar, otomobil de dahil olmak üzere egzoz gazlarının etkisiyle yoğun hava koşullarına maruz kalıyor. Düşük su emme katsayısı (% 0.15-0.50), bu taşın banyoları, çeşmeleri, yüzme havuzlarını bitirmek için kullanılmasına izin verir.Mermerin pratik olarak nemi emmemesi nedeniyle dona karşı oldukça dayanıklıdır.Buz çözme-dondurma döngüleri iç yapısını etkilemez, bu nedenle genellikle cephelerde kullanılır.

Mermerin dezavantajları:

 • Yoğunluk – 1.9-2.8 g / cm³.Karşılaştırma için granit yoğunluğu 2,6 g / cm³’dür.
 • Özgül ağırlık – yoğunluğa ve safsızlıklara bağlıdır.1 m³ mermer ortalama 2300-2600 kg ağırlığındadır.
 • Mohs sertliği – 2.5-3.Altın ve gümüşün sertliğine karşılık gelir.Mermer bıçakla kolayca çizilebilir.Karşılaştırma için, Mohs ölçeğindeki granit sertliği 8 puandır.
 • Aşınma – 0,40 ila 3,20 g / cm².Bu, gevşek bazalt ve kumtaşlarını da içeren üçüncü aşınma grubudur.Şahsi dairenize mermer merdiven yaparsanız yıllık 0,02 mm aşınacak ve 500 yıl geçecektir.

Silver Diana Mermer , yüksek mekanik mukavemeti ile bilinir.Bu göstergeye göre betonu 2-2,5 kat aşıyor.Filamentli yapısı sayesinde bu taş yüksek statik ve dinamik yüklere dayanabilir.Ve bir mermer karoyu kırsanız bile, kırılma çizgisi keskin kenarlara sahip olmayacak ve kolayca cilalanabilecektir.

 • Mermer, yüksek aşınması nedeniyle yolcu trafiğinin yoğun olduğu alanlarda zemin kaplamalarının düzenlenmesine uygun değildir.Toz ve kir, taşın hızla çirkin görünmesine neden olur.
 • Materyal, asidik ortamlara karşı savunmasızdır.Hidroklorik asit ile temas ettiğinde, karbondioksitin açığa çıkmasıyla taş tamamen çözülür.Mermer yüzeylerin bakımı için alkali deterjan kullanılması tavsiye edilir.
 • Yapının ve gölgelerin heterojenliği, geniş alanları bitirmek için aynı rengin seçimini zorlaştırır.

Mermer Çıkarma

Kural olarak, mermer, kireçtaşına benzer şekilde açık bir çukurda çıkarılır.Madencilik sürecinde, kaya kütlesinde çatlakların ortaya çıkmasını önlemek ve bütünlüğünü korumak önemlidir, bu nedenle patlayıcı taş madenciliği yöntemleri uygulanmamaktadır (aynı kireçtaşının aksine).Taş çıkarmanın üç modern yolu vardır:

 • Halatlı taş kesme makineleri.Mermer parçaları, elmas kaplı özel bir pistonlu ip kullanılarak çıkarılır.Ağır vinçlerle masif bloklar kaldırılır.
 • Dairesel testereler.Küçük ve orta büyüklükteki blokları çıkarmak için kullanılır.Disk çapı ne kadar küçükse bloklar o kadar küçüktür.Çalışma sırasında, testere bıçağı bir su ve kum karışımı ile dökülür – bu, gerekli sürtünme seviyesine nasıl ulaşılır.
 • Burrockline yöntemi.Kaya kütlesine endüstriyel delicilerle kuyular açılır, daha sonra bunlara basınç altında hava veya sıvı pompalanır, bu da kayayı ana hatlarıyla ayırır.Bu şekilde elde edilen blokların kalitesi kesime göre belirgin şekilde daha düşüktür.